ČIERNOHRONSKÁ LESNÁ ŽELEZNICA
LEDEN 2009

  Na první pohled by se mohlo zdát, že tato fotoreportáž na stránky Posázavského Pacifiku nepatří. Opak je ale pravdou. Lesní železnice v údolí Čierného Hronu a nádraží na Balogu neodmyslitelně patří k formovací fázi našeho spolku. Právě na této železnici někteří naši členové poprvé přičichli zblízka k vůni páry v kombinaci s válcovým olejem, propálili své první rukavice, naučili se správně vykládat rozvod parního stroje a nebo třeba pochopili, že náprava jedoucí smykem nebrzdí...

Zetka a za ní čtyři páry oplenů připravené k nakládce kulatiny ve Vydrovskej dolině.

  Po několikaleté pauze se konečně podařilo zmobilizovat síly a především najít čas k cestě na východ. Jelikož parta byla složena i z neželezničníků, naše auta vezla i cosi, co nejezdí po železné cestě a náš Slovenský týden tak začal na Urbanově vrchu  v Balogu-Kráme.

Balocká, více jak kilometr dlouhá sjezdovka s výhledem na masiv Nízkých Tater.

Letecký den s Maruškou.

Prakticky slavnostní okamžik! Po 34 letech se na Balog (alespoň na chvilku) vrací slavná Hronecká Dvojka,
původní a pravděpodobně i zcela první lokomotiva, která na Hronecké trati jezdila. Strávila zde podstatnou část svého lokomotivního života. Od roku 1910 až do roku 1972, kdy v srpnu odvezla své poslední vlaky až vysoko do hor k odbočkám za Dlhý Grůň a Pod Vepor, aby se pak stala jaksi nadbytečnou mezi motorovými Rábami a silnějšími Kolbenkami. V období nejistoty jí odkoupilo Kysucké muzeum v Čadci. V roce 1975 byla opravena v Podbrezovských železárnách a v roce 1977 zahájila muzejní provoz na Vychylovce.

   Ve čtvrtek překlápí někteří členové naší výpravy svou činnost na železniční. Na Balog přijíždí na kamionu z Vychylovky zapůjčená lokomotiva U34.901. Následuje vykládka, posazení na koleje, odstavení do tepla "spodného hajcu", umývání a čištění lokomotivy od bílé vrstvy soli ze silnice, čištění ložisek, mazání, prohlídka kotle a plnění vodou.

Hronecká Dvojka pár vteřin před dosednutím na "svojí" železnici...

Sedí správně na kolejích?

Lokomotiva U34.901 na kanále,  již "na tlaku" připravena na dokončení roční prohlídky a technické kontroly.

   V pátek ráno jsme lokomotivu přestavili na kanál k "hornému hajcu" a naplnili pec dřevem. Poslední kontrola stavu vody v kotli a škrtám sirkou, aby se Dvojka probudila k životu... Za hodinku přijíždí její domácí četa z Vychylovky.
   Na poledne vyjíždí první vlak v tomto týdnu na trať - na kontrolu stavu tratí odjíždí první skupina dělnictva motorovým vozem M21.004 do Vydrova. Cestou musí odkopávat zmrazky z přejezdů a umačkaný sníh. Po návratu z Vydrova a pauze na oběd pokračují dolů do Hronce a Cvatimechu.
  Parní Dvojka s jedním osobním vozem (tzv. Bedňákem) odjíždí na první zkušební jízdu do Vydrovskej doliny. Je nutné ověřit především průchodnost lokomotivy na problematických přejezdech (odvodňovací ventily parních válců má poněkud níže než současné balocké parovky). Je nádherně slunečně mrazivé odpoledne a kdo má foťák, může být spokojen.  

Po více jak třech desetiletích se Vydrovskou dolinou ozývaly bání komína zastřeně tlumené výfuky Hronecké Dvojky...

Během dobíraní vody v Hronci z potoka Osrbljanka.

  Po návratu z Vydrova na Balog a doplnění vody jsme pokračovali dolů do Hronce. Vychylovští páni rušňovodiči neskrývali v tvářích nadšení. Však na jejich domácí trati se takhle daleko nesvezou...
  Podle informací z vysílačky víme, že dělníci z M21.004 se probojovávají vrstvou ledu před zastávkou Chvatimech ŽSR. Dojeli jsme až k nim a pomohli odstranit poslední zbytky ledového krunýře, který vlivem velkých mrazů a zatarasením koryta Čierneho Hronu před ústím do Hronu postupně narostl až 20 centimetrů nad koleje.

Odklízení posledních zbytků ledu před zastávkou Chvatimech ŽSR.

   Celá trať byla projeta a zkontrolována, vše bylo připraveno pro víkendové fotojízdy organizované panem Karlem Prylem, čestným členem Posázavského Pacifiku a špičkovým vedoucím akcí tohoto typu.
   Hlavní skupina účastníků fotovíkendu dojela do zastávky Chvatimech osobním vlakem 7703. Ten se samozřejmě stal motivem prvního fotofleku akce.

Dvojka a Čtyřka.
I tak by se dal nazvat tento snímek setkání malé a velké dráhy.

   Součástí a hlavním cílem plánu fotovíkendu bylo obsáhnout co nejvíce vlaků vedených nejzajímavějšími a dobovými hnacími vozidly, v neposlední řadě pak vyčerpávající skladbou tažených vozidel v různých druzích vlaků. Myslím, že většina účastníků akce potvrdí, že se tento záměr díky organizátorům naplnil.
   O víkendu 17.a 18.1.2009 tak měli účastníci akce možnost zdokumentovat: nákladní vlak s U34 složený z plošinových vozů z Chvatimechu na Balog a do Vydrovskej doliny, následně jedoucí osobní vlak s Rábou (sloužící k přesunu účastníků a mezi fotomísty používaný jako postrk), nákladní vlak s opleny loženými čtyřmetrovou kulatinou (U34), nákladní vlak s Rábou a plošinovými vozy z Vydrovskej doliny na Balog a podvečerní osobní vlak vedený Dvojkou a třemi Bedňáky v úseku Krám - Balog. V neděli pak program začínal ranním osobním vlakem na Šánské a zpět (podobně jako jej do Hronce za dob provozu vozila každé ráno právě Dvojka). Následovalo fotografování cestou do Hronce a Chvatimechu s konvojem, který umožňoval různé kombinace sestavy vlaků s opleny loženými dřevem, parní Dvojkou, motorovou Rábou a motorákem M21.004 s přípojným vozem.

První z fotonabídky souprav vlaků - nákladní vlak s prázdnými plošiňáky vedený Hroneckou Dvojkou U34.901
zachycený na impozantním mostě u odbočky Selecká. Odtud odbočovala úvratí trať do Osrblie. 

U34.901 projíždí plným výkonem ve stoupání u odbočky Svatý Ján před objektivy fotoaparátů.
Ačkoliv by se mohlo z fotky zdát, že rychlost vlaku je vysoká, není tomu tak. Je to způsobeno dlouhou dobou expozice jedné osminy vteřiny.

...a další průjezd stejným místem.

Páni a dámy druhu homo fotografus v akci...

Dnes, naprosto stejně jako v dobách provozu - brzdař ošlehávaný celou cestu mrazivým vzduchem.

Dřevo připravené vysoko v horách na cestu do doliny...

Dál a dál pomalu dolů za skřípění brzd z Vydrovskej doliny na Balog...

V neděli pokračoval nákladní vlak s kulatinou z Balogu do Hronce.

Výhybna Šánské.

Osobní vlak s Dvojkou U34.901 z Šánského na Balog.

Tentýž vlak projíždí Čiernym Balogem u čističky odpadních vod - "Na Sitárke".

Nedělní pózování a projíždění vlaků ve svazích luk v části Balogu Krám.

Motorový vůz M21.004 s přívěsným (řídícím) vozem.
M21.004 je ukázkou jednoho z možných směrů železniční nostalgie i do daleké budoucnosti v době přísných ekologických opatření a dopravně-technických předpisů. Špičkově zrekonstruovaný motorový vůz po stránce exteriéru i interiéru. Do odsunutí dřevěné rolety ovládacího pultu strojvedoucího je vše jako v dobách minulých, pak se objeví řídící jednotka moderního typu včetně monitoru s diagnostikou provozních stavů řídícího systému a v útrobách je ukryt moderní a úsporný diesel plně vyhovující všem ekologickým normám, v tomto případě John Deer.

Vlaku s loženými opleny vedenému motorovou Rábou pomáhá na postrku U34.901.

Cesta dřeva do doliny...

   Na závěr této reportáže bych chtěl jménem hlavního organizátora, pana Karla Pryla poděkovat všem zúčastněným platícím fotografům i filmařům za účast na fotovíkendu a zaplacení nemalého, ale adekvátního poplatku, bez čehož by se nemohla tato akce uskutečnit. Veliké díky také patří pracovníkům železnice ČHŽ v čele s Alešem Bílkem i dobrovolným brigádníkům a lokomotivní četě z Vychylovky na U34.901.
  Ještě mi dovolte vyřknout osobní přání, aby se co největší partě z PP a našich přátel podařilo v létě najít čas na balockou brigádu alespoň na týden. Opravdu ta atmosféra stále stojí za to! A i když se skupinky "ublížených" snaží házet různé špíny na chod, činnost a kolektiv ČHŽ věřte, že na Balogu vše šlape podle nejlepšího vědomí a svědomí, správným směrem jakým by se měla každá taková společnost ubírat a léčení si komplexů zveřejňováním lží a polopravd na tom nic nezmění.
      Nyní by se hodilo Alešovo balocké "Ať to pára tlačí"!

Za účastníky zimní (Pacifické) dovolené sesmolil Franta.

Zpět na nabídku fotogalerií

Do archivu jízd